PREGLED
Farmaceutska kontrola kvalitete
Od 1998. Alkaloid AD Skopje uložio je gotovo 60 milijuna €, uglavnom u Odjel za proizvodnju lijekova.
U 2002. tvrtka je završila izgradnju novog pogona za čvrste farmaceutske oblike i postrojenje za polusintetičke cefalosporine. Nalazi se oko 10 kilometara od sjedišta tvrtke, u zapadnoj industrijskoj zoni općine Gjorče Petrov.
Imajući u vidu kvalitetu proizvodnog procesa, 2005. godine Alkaloid je izgradio i opremio novi odjel za pakiranje lijekova, u skladu s normama Dobre proizvođačke prakse (GMP). Odjel ima šest automatskih linija za pakiranje u blister pakiranja i jednu liniju za pakiranje u strip pakiranja tableta Caffetina.
U okviru ulaganja u novo postrojenje za pakiranje lijekova, Alkaloid je dodijelio i adaptirao novo skladište za poluproizvode u skladu s najvišim normama za farmaceutske kompanije. Ovim dodatnim ulaganjem ostvarene su velike prednosti u pogledu brzine i učinkovitosti procesa proizvodnje. Postojeće zalihe poluproizvoda sada se pripremaju za različita tržišta, ovisno o potražnji i potrebama.
Za dodatnu automatizaciju proizvodnje Alkaloid je ugradio i novu automatsku liniju za doziranje, brtvljenje, označavanje i pakiranje otopina za oralnu primjenu.
U 2018. godini, nakon potpune rekonstrukcije pogona, tvrtka je pokrenula postrojenje za polučvrste farmaceutske oblike u skladu sa zahtjevima GMP-a. Nabavila je i ugradila novu opremu za proizvodnju masti za oči, masti za lokalnu primjenu te krema i gelova za lokalnu primjenu.
U 2020. godini pokrenuto je novo postrojenje za pakiranje lijekova, opremljeno s dvije brze linije za blister pakiranja, čime je kapacitet pakiranja povećan za 25%.
Druga automatizirana linija za otopine za oralnu primjenu ugrađena je 2021. i s njom je uvedeno doziranje novih zapremina i novi tip jedinica pakiranja.
Proizvodni kapaciteti
Odjel za proizvodnju lijekova sastoji se od sljedećih proizvodnih jedinica:
- Proizvodnja - čvrsti oblici
- Proizvodnja - cefalosporini
- Proizvodnja - otopine
- Proizvodnja - polučvrsti oblici
- Pakiranje lijekova
- Proizvodnja sirovina za lijekove
Sve proizvodne linije farmaceutskih oblika opremljene su potpuno u skladu s Europskim normama GMP-a.
Stroge GMP norme zahtijevaju sukladnost s propisima, što je posebice važno za nesmetan i vrlo sofisticirani proces proizvodnje lijekova.
Potpuni popis proizvoda Odjela za proizvodnju lijekova sastoji se od sljedećih farmaceutskih oblika:
• čvrsti oblici za oralnu primjenu: tablete i tablete s prilagođenim oslobađanjem, filmom obložene tablete, dražeje, kapsule i suhi prašak za oralnu suspenziju
• tekući oblici za oralnu primjenu: oralne otopine, sirupi i suspenzije
• pripravci za lokalnu primjenu: kreme, masti, otopine za vanjsku primjenu, gelovi, vagitoriji i rektalni čepići.
Pored postrojenja za farmaceutske oblike, Alkaloidov Odjel za proizvodnju lijekova ima i postrojenje za ekstrakciju opioida. Ono proizvodi morfij i njegove derivate kao farmaceutske sirovine.
Godišnji proizvodni kapaciteti s proizvodnjom u tri smjene su sljedeći:
• 4 milijarde čvrstih oblika za oralnu primjenu
• 200 milijuna tableta, 85 milijuna kapsula, 5 milijuna bočica suhog praška za oralnu suspenziju i 10 milijuna pojedinačnih pakiranja gotovih lijekova, polusintetičkih cefalosporina u čvrstom obliku za oralnu primjenu
• 6 milijuna vagitorija i rektalnih čepića
• 10 milijuna tuba masti, krema i gelova
• 1,8 milijuna bočica otopina za vanjsku primjenu
• 9 milijuna bočica oralnih otopina, sirupa i suspenzija
• 160 milijuna pojedinačnih kutija za pakiranje lijekova
• 10 tona farmaceutskih sirovina.
Odjel za kontrolu kvalitete PC Farmacija ima laboratorijske prostore površine oko 3000 m2. Odjel za kontrolu kvalitete zapošljava veliki broj visokoobrazovanih i iskusnih stručnjaka, a preko 70% njih ima barem visoku stručnu spremu. Oprema i instrumenti u najsuvremenijim laboratorijima kontroliraju se najsofisticiranijim softverom i ispunjavaju sve zahtjeve cjelovitosti podataka, što omogućuje bolju produktivnost laboratorija i veću sljedivost. Svi računalni sustavi i instrumenti u skladu su s člankom 21 CFR, dijelom 11 i propisima o cjelovitosti podataka, čime se osigurava da se generirani podaci elektronički potpišu i sigurno pohrane, zajedno s izradom rezervnih (backup) primjeraka te da se arhiviraju do kraja vijeka trajanja.
Odjel za kontrolu kvalitete obuhvaća koordinirane aktivnosti za kontrolu kvalitete svih ulaznih materijala i sirovina, kroz proizvodni proces sve do proizvodnje gotovog proizvoda sa specificiranim vijekom trajanja u odgovarajućim uvjetima čuvanja i specifikacijom u skladu s najstrožim europskim i međunarodnim normama. Kontrola kvalitete sastoji se od više koordiniranih aktivnosti i procesa integriranih u Alkaloidov Integrirani sustav farmaceutske kvalitete, na temelju cGMP zahtjeva. Kontinuirana i učinkovita obrada i praćenje svih informacija o procesima, kao i upravljanje tim informacijama provodi se sustavom AlkaSAP.
Kontrola sirovina, kontaktnog (primarnog) i sekundarnog pakiranja
Kontrola aktivnih farmaceutskih sastojaka, drugih spojeva i kontaktnog pakiranja obuhvaća aktivnosti kontrole njihovih fizičkih i kemijskih svojstava i mikrobioloških karakteristika u skladu s europskim i međunarodnim priznatim normama. Sekundarno pakiranje mora sadržavati dovoljne i razumljive informacije za zdravstveno osoblje i bolesnike. Te aktivnosti provode se primjenom suvremenih validiranih instrumenata i tehnika poput: bliske infracrvene i RAMAN spektroskopije za svaki spremnik ulaznih sirovina, infracrvene spektroskopije, TOC analizatora kojima se analizira ukupni organski ugljik u vodi kao mediju proizvodnje lijeka, plinske kromatografije i visokoučinkovite tekuće kromatografije, automatskih uređaja za mjerenje titracije, itd. Ti instrumenti i njima generirani podaci kontroliraju se softverom koji je u skladu sa svim važećim normama i propisima.
Kontrola fazne proizvodnje i kontrola gotovih proizvoda
Proizvodi se nadziru u svim fazama proizvodnog procesa, sa svim specifičnostima po fazi, do isporuke gotovog proizvoda. Gotovi proizvodi, s aspekta fizičkih, kemijskih i farmaceutsko-tehnoloških svojstava, ispunjavaju specifikacije utvrđene najstrožim međunarodnim propisima.
Aktivnosti se provode primjenom suvremenih validiranih instrumenata i tehnika poput: HPLC i GC kromatografa, spektrometara, disolucijskih sustava, itd. Više softverskih platformi, poput CDS – sustava za kromatografske podatke, bilježe i sigurno pohranjuju podatke u skladu s mjerodavnim smjernicama i propisima o cjelovitosti podataka.
Analitičke metode upotrijebljene za analize kontinuirano se nadograđuju i moderniziraju te u skladu s tim validiraju, što ima za rezultat najvišu razinu sigurnosti i pouzdanosti.
Mikrobiološka kontrola
Mikrobiološke aktivnosti provode se u posebnim laboratorijskim prostorima, izgrađenima u skladu s najsofisticiranijim cGMP normama. U mikrobiološki klasificirane prostore ugrađena je odgovarajuća oprema poput: ormarića s laminarnim protokom radi biološke sigurnosti, inkubatora, suhih sterilizatora, autoklava, hladnjaka/zamrzivača, mikroskopa, sustava za otkrivanje mikroorganizama, itd. Sljedeće aktivnosti provode se primjenom koordiniranih i strogo utvrđenih postupaka: kontrola proizvoda i sustava, kontrola pročišćene vode i drugih medija za proizvodnju lijekova, nadzor higijene prostora i opreme u proizvodnim objektima, kao i druge aktivnosti u skladu s normama DPP-a.
U okviru bioloških ispitivanja, provode se ispitivanja za utvrđivanje odsutnosti bakterijskih endotoksina primjenom suvremenih kinetičkih turbidimetrijskih metoda na ulazne sirovine i gotove proizvode za koje je utvrđena sterilna proizvodnja.
Stabilnost gotovih lijekova
Uzorci komercijalno proizvedenih serija pohranjuju se u posebne stabilne komore u uvjetima koji simuliraju najgore vanjske klimatske uvjete kojima proizvodi mogu biti izloženi tijekom svog životnog vijeka do objavljenog roka isteka valjanosti. Uvjeti u posebnim stabilnim komorama kontinuirano se nadziru i kontroliraju primjenom softvera kao integralnog dijela stabilnih komora, kao i dodatnim neovisnim softverskim sustavom za praćenje. Provedbom studija stabilnosti dokazuje se da su deklarirani datum isteka roka valjanosti i utvrđeni uvjeti pohrane lijekova u skladu s ranije utvrđenom specifikacijom.
Validacijske aktivnosti i nadzor
U skladu s GMP poslovima, provode se procesi u vezi s: validacijom analitičkih metoda, validacijom proizvodnih procesa, validacijom čistoće prostora i opreme, validacijom vodenih sustava za farmaceutsku primjenu, komprimiranog zraka, pare, čistoće opreme, itd. S prethodno definiranom shemom kritičnih točaka u ranije definiranim vremenskim rokovima kontinuirano se provodi rutinsko praćenje svih definiranih aktivnosti.
Kvalitativni ulaz sirovina za proizvodnju zajedno s drugim kontroliranim uvjetima za farmaceutsku proizvodnju preduvjeti su za osiguranje sigurnih i visokokvalitetnih gotovih proizvoda.
Registracijske aktivnosti
Odjel za kontrolu kvalitete radi na razvoju analitičkog dijela dokumentacije potrebne za registracijske dosjee lijekova, kao integralnog dijela međunarodno priznatog CTD registracijskog formata za lijekove.